Nigdy nie pisz tego w CV. Błędy, które mogą ci zaszkodzić w procesie rekrutacji

Agnieszka Tkacz

Opracowanie Agnieszka Tkacz

Podczas procesu rekrutacyjnego CV jest jednym z kluczowych elementów, dzięki któremu możemy liczyć na zatrudnienie. O czym musimy pamiętać, aby sprawić, żeby życiorys zachęcił pracodawcę do zaproszenia nas na rozmowę rekrutacyjną? Poznaj kilka błędów, których nie warto popełniać podczas tworzenia CV. Jest kilka rzeczy, o których nie warto wspominać.

Jakie błędy w CV mogą przeszkodzić nam w zdobyciu pracy?
Jakie błędy w CV mogą przeszkodzić nam w zdobyciu pracy?123RF/PICSEL

Stworzenie dobrego CV zwiększa szansę na zatrudnienie i pomaga w dostaniu wymarzonej pracy. Dowiedz się, co nie powinno się w nim znaleźć.

Błędy w CV. Które zdarzają się najczęściej?

Częstym błędem, który może przeszkodzić nam w zdobyciu pracy, jest umieszczenie niewłaściwego zdjęcia. Fotografia z wakacji czy selfie są nieodpowiednie. Zdjęcie w CV powinno wyglądać profesjonalnie i być dobrej jakości. Najlepiej zrobić je u profesjonalnego fotografa, Jeśli nie mamy takiej możliwości lub chęci, lepiej w ogóle nie umieszczać w CV zdjęcia. Jest to na pewno lepsza opcja, niż narażenie swojego wizerunku przez nieadekwatną fotografię.

Bardzo ważny jest layout. CV powinno być przejrzyste oraz czytelne, a pracodawca powinien z łatwością znaleźć w dokumencie potrzebne informacje. To właśnie dlatego rozsądne rozplanowanie układu poszczególnych danych jest ważne.

Popularnym błędem, który w ostatnim czasie popełnia coraz więcej osób, jest wygenerowanie dokumentu za pomocą sztucznej inteligencji. Rekrutujący szybko orientuje się, kiedy dokument nie został sporządzony przez kandydata. W takich sytuacjach szybko dana osoba może zostać wykluczona z procesu rekrutacji.

Czego nigdy nie pisać w CV?

W naszym CV nie powinny znajdować się informacje dotyczące aspektów naszego życia, które nie są potrzebne rekrutującemu. Jest to np. miejsca oraz data urodzenia, adres zamieszkania i zameldowania, stan cywilny czy sytuacja rodzinna i płeć. CV nie jest również miejscem na manifestację poglądów religijnych i politycznych, tłumaczenia się ze zmiany pracy oraz przedstawiania swoich priorytetów i wartości.

Dość sporym błędem, który zniechęca pracodawcę do współpracy z danym kandydatem, jest częsta zmiana pracy. Zmniejsza ona szansę na zatrudnienie. Z drugiej strony nie warto jednak kłamać na temat swojej historii zatrudnienia.

Rekrutujący szybko zorientuje się, kiedy umieścimy w CV kłamstwo
Rekrutujący szybko zorientuje się, kiedy umieścimy w CV kłamstwo123RF/PICSEL

Najgorsze, co możesz napisać w CV

Jednym z najgorszych błędów, które można popełnić w CV, jest zamieszczenie niewłaściwych danych kontaktowych lub ich brak. Należy pamiętać, aby adres e-mail oraz numer telefonu były właściwe. Co więcej, adres e-mail powinien być profesjonalny. Lepiej nie chwalić się pseudonimem ze szkolnych lat. Adresy e-mail odbiegające od normy traktowane są niepoważnie, przez co my również możemy zostać postawieni w złym świetle.

Często powtarzającym się błędem, który również nie świadczy o nas najlepiej, są błędy ortograficzne, stylistyczne i interpunkcyjne. Warto dodatkowo zweryfikować, czy na pewno zachowaliśmy poprawną pisownię.

W CV szczególnie mogą nas pogrążyć kłamstwa. Szybko zostaną zweryfikowane, a doświadczony rekruter od razu zorientuje się, kiedy coś jest nie tak. Kłamstwa mogą nas pogrążyć i przynieść przykre skutki.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas