Jego wygląd i zachowanie mogą cię zmylić. Ogród doprowadzi do ruiny

Wyglądem przypomina szczura, ale zachowuje się podobnie do kreta. Karczownik, bo o nim właśnie mowa, to gryzoń, który m.in. usypując kopczyki i podgryzając korzenie roślin, może wyrządzić w ogrodzie ogromne szkody. Czy istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się tego nieproszonego gościa z naszej działki?

Karczownik żeruje na roślinach i może wyrządzić w ogrodzie poważne szkody
Karczownik żeruje na roślinach i może wyrządzić w ogrodzie poważne szkody123RF/PICSEL

Karczownik - jak rozpoznać?

Karczownik ziemnowodny nazywany również polnikiem ziemnowodnym oraz szczurem wodnym, to gryzoń z rodziny chomikowatych, który żyje głównie na terenach podmokłych - brzegach rzek i jezior oraz na mokradłach.

Ssak może mieć długość ciała od ok. 12 do 25 cm, ale posiada także gruby, ok. 8-10 cm ogon. Jego gęste i miękkie futro jest zazwyczaj ubarwienia ciemnobrązowego, ale czasami także czarnego, natomiast brzuch karczownika może być szary lub jasnobrązowy.

Tylne łapy karczownika są dłuższe niż przednie, co bez wątpienia pomaga mu w swobodnym pływaniu, ale i nurkowaniu.

Wrogami karczownika są m.in. ptaki drapieżne
Wrogami karczownika są m.in. ptaki drapieżne123RF/PICSEL

Jak żyje karczownik?

Karczownik większość czasu spędza pod ziemią, gdzie drąży owalne tunele, które służą mu za schronienie, magazyn do składowania pożywienia oraz miejsce do rozmnażania się. Karczownik, podobnie jak kret, tworzy kopce, ale są one zdecydowanie mniejsze.

Gryzoń na powierzchnię wychodzi pod osłoną nocy, a ponadto prowadzi samotniczy tryb życia, jest niezwykle ostrożny i nie zapada w sen zimowy.

Czy karczownik jest szkodnikiem?

Do ogrodów i sadów karczownik przenosi się najczęściej jesienią, kiedy to szuka zapasów pożywienia na zimę. Ssak żywi się korzeniami drzew owocowych, bulwami i korzeniami roślin uprawnych oraz korą drzew.

Karczownik, budując swoje podziemne tunele, może uszkadzać system korzeniowy wielu roślin ogrodowych, co powoduje ich obumieranie.

Jak skutecznie pozbyć się karczownika z ogrodu?
Jak skutecznie pozbyć się karczownika z ogrodu?123RF/PICSEL

Karczownik - jak się go pozbyć z ogrodu?

Skuteczne wygonienie karczownika z ogrodu nie jest łatwym zadaniem, ale nie oznacza to, że niemożliwym. Pierwszym sposobem na pozbycie się karczownika z ogrodu, jest zastosowanie urządzenia ultradźwiękowego, które odstraszy gryzonia.

Podobnie działają odstraszacze zapachowe, które wypełniają korytarze karczownika nielubianą przez niego wonią. Na karczownika najlepiej działają zapachy aksamitki, czarnego bzu i mięty. Takie urządzenia dźwiękowe i zapachowe aplikuje się w tunelu gryzonia.

Zdecydowanie dobrym pomysłem na pozbycie się karczownika, jest zastosowanie specjalnych pułapek na te gryzonie. Złapanego karczownika należy przenieść z dala od naszego ogrodu i wypuścić.

Efektywną metodą na pozbycie się karczownika, ale i pracochłonną, jest postawienie ogrodzenia. Należy jednak pamiętać, że ogrodzenie musi być wkopane głęboko w ziemię, by uniemożliwić karczownikowi przedostania się na nasz teren. Jeśli z jakichś powodów nie możemy pozwolić sobie na ogrodzenie ogrodu, warto odgrodzić metalową siatką wybrane rośliny.

Z karczownikiem możemy również walczyć na inne sposoby, m.in. stosując specjalne środki chemiczne. Pamiętajmy jednak, że mogą być one toksyczne dla innych zwierzą oraz dla ludzi, dlatego, zanim podejmiemy decyzję o kupnie, porozmawiajmy ze specjalistą w sklepie, czy takie rozwiązanie nie przyniesie więcej szkód niż pożytku.

Karczownik ma również swoich naturalnych przeciwników i jest dla nich smakowitym kąskiem. Drapieżnikami, które polują na karczownika, są m.in. sowa, jastrząb i lis.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas