Zachwycają naturą i relaksującą atmosferą. Oto najpiękniejsze polskie lasy

Wiosna to doskonały czas na spacery po lasach, które o tej porze roku prezentują swoje najpiękniejsze oblicze. To nie tylko świetny sposób na aktywny wypoczynek, ale i relaks oraz chwilę kontemplacji. Polskie lasy oferują niezliczone możliwości odkrywania uroków natury. Oto najpiękniejsze z nich.

Oto najpiękniejsze polskie lasy. Idealne miejsca na wiosenne spacery
Oto najpiękniejsze polskie lasy. Idealne miejsca na wiosenne spacery123RF/PICSEL

Królowa polskich lasów! Jest wyjątkowa w skali Europy

Jednym z najpiękniejszych polskich lasów jest Puszcza Białowieska, położona na pograniczu Polski i Białorusi. To tutaj znajduje się ostatni w Europie las naturalny o charakterze pierwotnym, który powstał bez udziału człowieka. Zachwyca  on swoją dzikością oraz bogactwem flory i fauny.

Na niepowtarzalny krajobraz, leżącej w dorzeczu Narwi i Bugu, puszczy składają się m.in. ponad stuletnie drzewa, mchy, porosty i liczne grzyby. Tereny te zamieszkują duże drapieżniki: będące pod ochroną wilki i rysie. Jej symbolem są zaś żubry, które tworzą największą dziko żyjącą populację na świecie.

Niestety, tylko 17 proc. Białowieskiego lasu jest chronione w formie Parku Narodowego. Pozostałymi 83 proc. zarządzają Lasy Państwowe.

Rezerwat ścisły Białowieskiego Parku Narodowego, brama wejściowa
Rezerwat ścisły Białowieskiego Parku Narodowego, brama wejściowaAgencja FORUM

Roztoczański Park Narodowy - słynie z pięknych leśnych kompleksów

Roztoczański Park Narodowy, położony na terenie południowo-wschodniej części Polski, w województwie lubelskim, to prawdziwa ostoja dla miłośników przyrody. Jest to miejsce, w którym możemy podziwiać bogactwo flory i fauny, spacerując po malowniczych leśnych szlakach. Wiosną park ożywa kolorami kwitnących roślin, a śpiew ptaków dodaje mu niepowtarzalnego uroku.

95 proc. obszaru, położonego na 8483 ha, Roztoczańskiego Parku Narodowego, zajmują lasy pełne jodeł, buków, cisów, świerków i lip. Dzięki wpływowi klimatu atlantyckiego rośnie tu również roślinność rzadko spotykana w innych miejscach, np. rosiczki. 

Symbolem parku jest konik polski hodowany na tych terenach od 1982 roku. Mieszkają tu również ściśle monitorowane wilki (stworzono im tu enklawę do spokojnego rozrodu) oraz rysie, a także co najmniej 130 regularnie gniazdujących gatunków ptaków.

Na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego znajdziemy piękne, otoczone lasem kąpielisko o nazwie Stawy Echo. To wspaniała atrakcja dla całych rodzin. Do stawów dotrzemy pieszo ze Zwierzyńca, spacerując 1,5 km ścieżką po wydmach.

Stawy Echo to kompleks czterech stawów, które przyciągają turystów czystym kąpieliskiem i wspaniałą scenerią
Stawy Echo to kompleks czterech stawów, które przyciągają turystów czystym kąpieliskiem i wspaniałą scenerią Lysy/CC BY-SA 3.0Wikimedia

Puszcza Augustowska to nie tylko las. Spotkamy tam wspaniałe gatunki dzikich zwierząt

"Augustowskie noce zatopione w jeziorach" - śpiewała Maria Koterbska w latach 60. Faktycznie, Puszcza Augustowska to nie tylko mszyste lasy sosnowo-świerkowe, ale także liczne zbiorniki wodne z jeziorami Wigry i Sajno oraz rzeką Czarna Hańcza na czele. Podmokłe łąki i torfowiska tworzą niepowtarzalny klimat, w którym znakomicie odnajdują się, mieszkające na tych terenach, wydry.

W Puszczy Augustowskiej mamy szansę spotkać też jelenie, łosie, sarny, borsuki, a także wilki.

Miejsce rodem z filmu fantasy - Krzywy Las w Nowym Czarnowie k. Gryfina

Krzywy Las położony jest na powierzchni 0,33 h i znajduje się terenie wsi Nowe Czarnowo, niedaleko Elektrowni Dolna Odra. To wyjątkowe miejsce na mapie Polski przypomina raczej plan filmowy, aniżeli prawdziwy las, który odwiedzić może każdy z nas. Lokalni mieszkańcy lubią powtarzać, że rosnące tam powykrzywiane sosny są wytworem szatana. Za ich oryginalny wygląd, odpowiedzialny jest jednak człowiek.

Drzewa zasadzono w latach 30. XX wieku i od początku podcinano je od strony południowej. Pokrzywione pnie służyć miały do produkcji beczek, sań lub wyposażenia łodzi. Starania stolarzy prawdopodobnie przerwała wojna, dzięki czemu Krzywy Las rośnie do dziś i jest jedną z wizytówek województwa zachodniopomorskiego.

Tajemniczy Krzywy Las pod Gryfinem stał się jedną z największych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego
Tajemniczy Krzywy Las pod Gryfinem stał się jedną z największych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego123RF/PICSEL

Puszcza Drawska i jej malownicze okolice. Co warto zobaczyć?

Puszcza Drawska leży w północno-zachodniej Polsce, na terenie trzech województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. 

Tworzące ją lasy to przede wszystkim żyzne i kwaśne buczyny, nie brakuje także sosen. Puszczę otaczają pojezierza, przecina ją zaś rzeka Drawa. Na jej terenie organizowane są spływy kajakowe, znajdziemy tu świetnie przygotowane szlaki piesze i rowerowe oraz liczne pola namiotowe.

Na uwagę zasługują Uroczyska Puszczy Drawskiej, na których terenie ludzie mieszkali już w epoce kamienia łupanego. Do dziś pomiędzy drzewami i jeziorami ukryte są ruiny starych zabudowań czy cmentarzy. Zwiedzić warto też Zamek Drahim w Starym Drawsku, pochodzący z XIV wieku.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas