Zasługujesz na więcej. Zacznij doceniać siebie i przestań żyć dla innych

Artykuł sponsorowany

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, ile razy w ciągu dnia robisz coś dla innych, zaniedbując przy tym siebie? Doceniasz siebie i swoje osiągnięcia? Czy samokrytyka stała się Twoim drugim “ja”? Kiedy ostatni raz pomyślałaś o sobie, że jesteś naprawdę fajną babką? Kiedy kupiłaś coś tylko dla siebie i nie miałaś z tego powodu wyrzutów sumienia?

article cover
.

Jeżeli na większość tych pytań szukałaś już odpowiedzi, to znaczy, że najzwyczajniej w świecie możesz być zmęczona ciągłym poświęcaniem się dla innych. Presja i oczekiwania spychają Twoje potrzeby na dalszy plan. A później już do nich nie wracasz, zapominając, jak to jest myśleć również o sobie. Znasz to, prawda?

.

Dawno, dawno temu...

Ile razy słyszałaś w dzieciństwie: “bądź dobrą siostrą, ustąp młodszemu", “bądź miła dla brata, siostry, babci, wujka", “nie bądź egoistką", “nie myśl tylko o sobie", "nie zasługujesz na to", “nie przeceniaj siebie", "zawsze robisz wszystko źle", "jesteś do niczego", “nie mogę na Ciebie patrzeć"?

Z pewnością nie raz i nie dwa. Może Ci się wydawać, że te słowa nic nie znaczyły, ale tak naprawdę to one wpłynęły na Twój brak poczucia własnej wartości i trudności z docenianiem siebie. To jak rodzice ukształtowali świat, w którym dorastałaś, jakie stworzyli z Tobą relacje, czy byli wspierający i akceptujący czy przemocowi i odtrącający, mogło wpłynąć na to, jak oceniasz siebie dzisiaj.

Byłaś krytykowana przez rodziców? Czułaś, że we wszystkim musisz być dobra, bo może wtedy Cię pokochają? Mieli wobec Ciebie zbyt wysokie wymagania, których nie byłaś w stanie spełnić? Nie mówili Ci, jak jesteś dla nich  zażna? A kiedy było Ci przykro, smutno, nie widzieli tego? Nie czułaś wsparcia rodziców w ważnych dla Ciebie sytuacjach?

Im szybciej zrozumiesz, że to nie w Tobie jest problem, ale w tym, jakie rodzice zafundowali Ci dzieciństwo, tym łatwiej będzie Ci odnaleźć spokój i zrozumienie dla swoich emocji oraz przeszłości.

Przyjmując to, możesz zacząć pracować nad wyzwoleniem się od negatywnych wspomnień i wzorców, które przekazali Ci rodzice. Możesz kształtować swoje życie tak, jak Ty tego chcesz. Pamiętaj, że choć przeszłość może na nas wpłynąć negatywnie, to my same mamy władzę nad tym, jakie chcemy być i jakie życie chcemy prowadzić. Zrozumienie swoich doświadczeń może pomóc Ci w budowaniu dobrych relacji zarówno z innymi, jak i z samą sobą.

Przeszłości nie zmienisz, na nią nie masz wpływu, ale masz wpływ na to, jak wygląda Twoje życie dziś i co z nim zrobisz. Masz dwa wyjścia: rozdrapywać przeszłość i żyć w poczuciu niesprawiedliwości oraz smutku albo wybaczyć rodzicom (i wcale nie musisz im tego mówić - powiedz sobie), zamknąć ten rozdział i uwierzyć, że teraz to Ty możesz zatroszczyć się o siebie samą i to w sposób, w jaki chciałabyś, by zrobili to inni.

.

Zejdź sobie z drogi

Nie zaniedbuj swoich osiągnięć, niezależnie od tego, jak małe by one nie były. Wszelkie zwycięstwo, nawet najmniejsze, każdego dnia zasługuje na świętowanie, bo doskonale wiemy, że zwyczajne “przetrwanie" całego dnia może być wyzwaniem. Świętowaniem może być nawet wieczorna herbata wypita na balkonie przy zachodzącym słońcu, powiedzenie sobie samej: “Świetnie to zrobiłaś", “Anka, jestem z Ciebie dumna!" (trudny jest tylko pierwszy raz) itp. I co ważne, nie szukaj na siłę słów krytyki. Bądź dla siebie miła. Tak zwyczajnie, po prostu...

Zejdź z drogi negatywnych myśli, które mogą Cię powstrzymać od docenienia swoich osiągnięć. Daj sobie szansę być dumną z tego, co robisz każdego dnia. Wiesz, jaki jest dobry sposób na to, by zacząć? Zapytaj samą siebie: czy jeśli to, co Ty zrobiłaś dziś, zrobiłoby Twoje dziecko lub ktoś, kto jest Ci bardzo bliski - czy byłabyś z niego dumna, zadowolona? Tak? To dlaczego miałabyś nie być dumna i zadowolona z siebie?

.

Zrób coś tylko dla siebie

Pamiętaj, że zasługujesz na więcej i masz prawo do szczęścia. Zacznij doceniać siebie i żyć nie tylko dla innych. Wiem, wiem... dzieci są najważniejsze. Ale znasz przecież tę zasadę, że kiedy mama jest szczęśliwa, to szczęśliwe są także jej dzieci? Jest to zasada potwierdzona naukowo przez dr Vicky Leong z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Cambridge w 2019 roku.

Naprawdę nie trzeba wiele, by poczuć się dobrze ze sobą. Nie musisz płacić za luksusowy wyjazd do SPA, ani inwestować w luksusowe ubrania czy usługi drogiej kosmetyczki.

Kubek z własnym imieniem i ważną sentencją, która będzie Ci przypominać, że jesteś kimś ważnym, kuferek na Twoją biżuterię z własnym imieniem, stolik śniadaniowy z sentencją, która ma dla Ciebie szczególne znaczenie, relaksacyjny hamak z własnym imieniem, bransoletka szczęścia - to tylko kilka przykładów osobistych i unikalnych drobiazgów dostępnych na ePrezenty.pl. To one pomogą Ci pamiętać, by się doceniać i zadbać o swoje szczęście.

Udowodniono, że dawanie prezentów samemu sobie wzbudza te same emocje, co dawanie ich innym. Dlatego, kiedy zadasz sobie pytanie, co możesz zrobić tylko dla siebie - pomyśl o drobnej rzeczy, która może stać się Twoim talizmanem. To idealny początek respektowania siebie i życia nie tylko dla innych. To takie proste, choć nieoczywiste.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas